Nikolajs Balabkins. Manfreds Šneps. Kad Latvijā būs labklājības valsts.

«Tas ir gudrākais un taisnīgākais latviešu vidū,» tā savulaik par Kārli Balodi teicis Rainis. Toties šodien Latvijā reti kāds zina viņa vārdu. Un nav jau ko brīnīties. Vēl nesen Kārli Balodi nebija ieteicams pat pieminēt. Pirmās Latvijas Republikas laikā no viņa — Latvijas Universitātes profesora — vairījās, lai neizraisītu Kārļa Ulmaņa dusmas. Pirms tam apturēja viņa plānus par lat­viešu kolonijām Brazīlijā, jo Sibīrijas neapgūtās zemes platības atradās tuvāk(!).

Toties … Krievijā Kārlis Balodis ieguva Zinātņu akadēmijas augstāko balvu par pētījumiem demogrāfijā, Vācijā kļuva par val­dības ekonomisko padomnieku. Viņa grāmata «Nākotnes valsts», kas vācu valodā iznāca jau 1898. gadā, lika pamatu starpnozaru bilances metodei, tās otrais izdevums (1919) kalpoja par paraugu pirmajam padomju tautsaimniecības plānam.

Šajā grāmatā autori stāsta par Kārli Balodi — pasaules klases demogrāfu, ekonomistu futurologu un izcilu finansu speciālistu. Viņa zinātniskais mantojums, cerams, lieti noderēs otrās Latvijas Republikas cēlajiem, Pakāpjoties uz Kārļa Baloža «pleciem», lat­viešu ekonomisli kļūs redzami tālu pasaulē. Ja tikai spēs…

fb2  indexarhīvs / yandex / mega 

pdf   indexarhīvs / yandex / mega 

 

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *